‚Clafoutis’ – francuski, rustykalny deser z owocami, głównie czereśniami. Owoce zalewa się naleśnikowym ciastem i piecze, aż do uzyskania złotobrązowego koloru z wierzchu. Po wyjęciu posypuje się cukrem pudrem i podaje się jeszcze ciepły.
Pierwotny przepis na ten deser zainspirował mnie to stworzenia zdrowszej wersji placka.
Możemy go jeść na lekką kolację lub na deser podając z jogurtem naturalnym i świeżą miętą.
Dodatek różnych przypraw korzennych do dania nie tylko nadaje cudownego aromatu, ale również przyspiesza nasz metabolizm. Do przepisu użyję również maślanki, która ma najwięcej wapnia ze wszystkich produktów mlecznych. Nie martwcie się, głównym wypełnieniem nie będzie mąka, lecz niedoceniania kasza jaglana. Posiada wiele niesamowitych właściwości zdrowotnych poczynając od mikroelementów aż po właściwości wysoko zasadotwórcze. Nie będę teraz rozpoczynać tematu o kaszy jaglanej, ponieważ ta ‚królowa zbóż’ zdecydowanie zasługuje na oddzielny post poświęcony tylko dla niej.
Wiele deserów zawiera w sobie dużo cukru białego rafinowanego, w którym jest brak jakichkolwiek wartości odżywczych. W tym przepisie użyjemy zdrowych słodzików, które również nadadzą lepszy smak potrawie. Nie wierzysz? Spróbuj!
porcja dla 5 osób
Składniki:
owoce (ja użyłam jagód, ale możecie wykorzystać czereśnie, wiśnie, borówki itp.)
1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
4 łyżek mąki np. orkiszowej
3 jajka
1/2 łyżeczki cynamonu
laska wanilii
1 szklanka maślanki
5 łyżek cukru trzcinowego, stewii, ksylitolu
olej kokosowy
4 łyżki płatków migdałów
jogurt naturalny do podania
Przygotowanie:
Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni. Ugotuj kaszę jaglaną z szczyptą soli, cynamonem i nasionami z laski wanilii. W misce zmiksuj jajka z cukrem. Dodaj przesianą mąkę, kaszę jaglaną i maślankę. Polecam zmiksowanie mieszanki w blenderze, aby uzyskać gładkie ciasto, wtedy nasz deser będzie bardzo puszysty. Kokilki natłuszczamy olejem kokosowym i wylewamy ciasto. Posypujemy owocami lekko dociskając je do masy. Posyp płatkami migdałów.
Zapiekaj przez około 40 min do suchego patyczka. Polecam pieczenie z termoobiegiem.
Lekko posyp wierzch stewią i podawaj z jogurtem naturalnym.
Proste, zdrowe i niebywale smaczne.
Szukałam właśnie zdrowszej alternatywy dla tego deseru póki czas na czereśnie! 🙂
PolubieniePolubienie
Otworzyłam ten wpis zaintrygowana nazwą, a po przepisie widzę, że to coś idealnego dla mnie 🙂
PolubieniePolubienie